Infektuar: 56138|Shëruar: 499604|Vdekur: 1433

Stuhia “Eta” rikthen SHBA-në pas në kohë, nxjerr në sipërfaqe mbetjet e anijes së vjetër

Stuhia “Eta” që goditi Amerikën qendrore dhe Floridën në fillim të këtij muaji ka nxjerr në breg të detin mbetjet e një anije të vjetër . Mbetjet e anijes u zbuluan nga disa banorë të Foridës Veriore. Ato u panë nga banorët e zonës që më pas lajmëruan autoritetet vendore për mbetjet e saj. Ndërkohë që ekspertët që u morën e studimin e këtyre mbetjeve dolën në përfundimin që anija ishte e vitit 1800.

“Gjithçka që kemi parë deri më tani i përshtatet kësaj hipoteze; dërrasa druri, lëndë druri, elemente hekuri. Këto duken mjaft të ngjashme me anijet e tjera të viteve 1800 që kemi zbuluar”, u shprehën ekspertët.

Stuha “Eta” e dëmtoi shumë Amrikën qendrore dhe shtetin e Floridës. Ajo shkaktoi shumë përmbytje në të gjithë vijën bregdetare si dhe shumë të lënduar, përpos dëmeve që bëri në shtëpi.

LITERAL.MEDIA

Lexo po ashtu

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001