Infektuar: 68452|Shëruar: 59129|Vdekur: 1608

Si e krijoi brenda natës Elon Musk një “vrasës të Facebook”?

Sa herë që Elon Musk poston diçka në Twitter, tregu menjëherë tërhiqet. Këtë vit, ai për pak kohë dërgoi aksionet e GameStop në qiell dhe për shkak të tij, të gjithë u çmendën për kriptovalutën dogecoin. Dhe Clubhouse duket se është lodra e tij e re.

Deri vonë, një aplikacion relativisht i panjohur që aspiron të jetë një hit i ri global, shpërtheu në numrin e përdoruesve dhe vlerave pasi Mask u shfaq në të, dhe aktualisht, shkruajnë mediat botërore, vlen më shumë se një miliard dollarë, megjithëse teknikisht është ende në beta dhe jo i disponueshëm në masën e gjerë.

Por për shkak të Musk, tani të gjithë flasin për Clubhouse.

Ai është një aplikacion që në fakt, ishte një çështje kohe para se të shfaqej një rrjet social që përpiqej të profilizohej ndryshe nga Instagram, TikTok, Facebook dhe Twitter, të cilat janë kryesisht rrjete me tekst, foto dhe video, kështu që Clubhouse përshkruhet si një kombinim i një radioje stacion, një konferencë, biseda audio dhe podcast direkt, transmeton Telegrafi.

Qëllimi është ky: për të hyrë në Clubhouse, dikush duhet t’ju ftojë. Ju jo vetëm që mund të shkarkoni dhe të identifikoheni në aplikacion, por mund të përdorni atë me një ftesë nga dikush që është tashmë një anëtar.

Dëshira e masave për të hyrë në Clubhouse pas vizitës së Elon Muks është rritur aq shumë sa që ftesat shiten përmes Reditt, Craigslist, eBay dhe Ali Express me çmime që aktualisht tejkalojnë 60 dollarë.

Një problem tjetër është se aplikacioni aktualisht është i disponueshëm vetëm për përdoruesit e iPhone.

Aplikacioni u themelua në mars të vitit 2020, në fillim të pandemisë, nga Paul Davidson dhe Roan Seth (të cilët më parë kanë punuar në Google), sipërmarrës nga Silicon Valley, dhe deri në maj ata kishin arritur të grumbullonin pak më shumë se 1,500 përdorues. Vlera e rrjetit deri më tani është vlerësuar në qindra miliona dollarë.

Dhe pastaj Elon Musk u shfaq në të në një nga dhomat, duke moderuar një intervistë me Vlad Tenev, kreu i Robinhood, një platformë e tregtimit të aksioneve që kohët e fundit ishte në qendër të skandalit GameStop.

Biseda e tyre zgjoi një interes të tillë që u tejkalua kufiri i numrit të përdoruesve të Clubhouse, i cili u bë fillimi më i popullarizuar në SHBA brenda natës.

Dhe Musk tashmë ka njoftuar një bombë të re: ai dëshiron të intervistojë Vladimir Putin në Clubhouse, i cili nuk ka refuzuar.

Ata aktualisht kanë dy milionë përdorues dhe investitorë të shumtë, dhe kjo i ka çuar ata në statusin e njëbrirëshit – domethënë një vlerë të vlerësuar prej një miliard dollarësh, që i vendos ata në nivelin e kompanive si AirBnb, Uber ose SpaceX.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Teknologji
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001