Infektuar: 68452|Shëruar: 59129|Vdekur: 1608

NASA mbërrin me sukses në Mars

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA, la ulur me sukses sondën e saj ‘Perseverance’ në një krater të thellë afër ekuatorit të planetit, të quajtur ‘Jezero’.

Inxhinierët e NASA-së në kontrollin e misioneve në Kaliforni, shpërthyen nga gëzimi kur konfirmimi për uljen me sukses erdhi, transmeton Lajmi.net.

Mjeti me gjashtë rrotë do të kalojë të paktën dy vitet e ardhshme duke hulumtuar nëpër sipërfaqen e planetit të kuq, për të gjetur dëshmi rreth jetës.

Jezero mendohet të ketë qenë një liqen i madh miliarda vite më parë. Dhe nëse ka pasur dikur ujë aty, ka mundësi që të ketë pasur edhe jetë. /

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Teknologji
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001