Infektuar: 108371|Shëruar: 106001|Vdekur: 2257

Kina mohon akuzat për sulm në Microsoft

Kina thotë se akuzat e Microsoftit për hakim janë të sajuara nga SHBA-të dhe aleatët e saj.

Kina ka mohuar akuzat se ka kryer një sulm të madh kibernetik kundër gjigandit të teknologjisë Microsoft, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore të hënën akuzuan Kinën për hakimin e Microsoft Exchange, një platformë e-mail e njohur e përdorur nga ndërmarrjet në të gjithë botën.

Ata thanë se ishte pjesë e një modeli më të gjerë të sjelljes “i pamatur” që kërcënonte sigurinë globale.

Kina thotë se kundërshton të gjitha format e krimit kibernetik dhe i ka quajtur pretendimet “të trilluara”.

“SHBA ka mbledhur aleatët e saj për të kryer kritika të paarsyeshme kundër Kinës mbi çështjen e sigurisë kibernetike”, u tha gazetarëve zëdhënësi i ministrisë së jashtme Zhao Lijian.

Mbretëria e Bashkuar, BE, Zelanda e Re dhe Australia ishin midis atyre që u bashkuan me SHBA-në në akuzimin e aktorëve të sponsorizuar nga shteti Kinez për “veprimtari të dëmshme kibernetike”, duke përfshirë hakimin e Microsoft.

Sistemi i Microsoft Exchange fuqizon emailin e korporatave të mëdha, bizneseve të vogla dhe organeve publike në të gjithë botën. Hakimi preku të paktën 30,000 organizata.

Microsoft ka fajësuar një grup kinez të spiunazhit kibernetik për shfrytëzimin e një dobësie në Microsoft Exchange, i cili lejoi hakerat të kenë akses në distancë kutitë e postës elektronike.

Grupi, i njohur si Hafnium, u zbulua nga Qendra e Inteligjencës Kërcënuese e Microsoftit që ishte e sponsorizuar nga shteti dhe vepronte jashtë Kinës.

Burimet perëndimore të sigurisë besojnë se Hafnium fitoi njohuri të mëparshme që Microsoft kishte planifikuar të merrej me cenueshmërinë dhe kështu e ndau atë me grupe të tjera me bazë në Kinë për ta shfrytëzuar atë ndërsa mundën.

Burimet thonë se sulmi duket se sinjalizon një zhvendosje nga një fushatë spiunazhi e synuar në një sulm të ashpër, duke çuar në shqetësime se sjellja kibernetike kineze po përshkallëzohet.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden tha se qeveria kineze mund të mos ketë kryer vetë sulmet, por ishte “duke mbrojtur ata që po e bëjnë atë. Dhe ndoshta edhe duke akomoduar ata që të jenë në gjendje ta bëjnë atë”.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së njoftoi të hënën akuza penale kundër katër hakerëve të lidhur me Ministrinë e Sigurimit të Shtetit të Kinës. Ai tha se ata ishin të lidhur me një fushatë afatgjatë që synonte qeveritë dhe entitetet e huaja në sektorët kryesorë në të paktën një duzinë vendesh.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001