Infektuar: 10059|Shëruar: 5792|Vdekur: 316

Kalifornia rikthen masat kufizuese pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19

Kalifornia ka rikthyer masat kufizuese për biznese dhe hapësira publike pas shtimit të rasteve me koronavirus në shtetin më të populluar të Amerikës, shkruan BBC.

Guvernatori Gavin Newsom të hënën ka urdhëruar ndaljen e menjëhershme të gjithë aktiviteteve në ambiente të mbyllura në restorante, bare, kopshte zoologjike e nëpër muze.

Në pjesët më të prekura të Kalifornisë do të mbyllen edhe kishat, palestrat e floktaritë.

Kalifornia ka më tepër se 330 mijë raste me COVID-19, ku mbi 7000 kanë përfunduar me fatalitet.

Rikthimi i masave në shtetin me afro 40 milionë banorë është bërë pas rritjes prej 20 për qind të rasteve me COVID-19 në dy javët e fundit dhe një numër i madh i kalifornianëve po kanë nevojë për kujdes intensiv.

Vetëm të hënën në gjithë SHBA-në janë regjistruar mbi 56 mijë raste me COVID-19.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001