Infektuar: 105715|Shëruar: 96012|Vdekur: 2191

Gjigantët e teknologjisë u bashkohen qeverive në luftën kundër dezinformatave për COVID-19

Facebooku, Twitteri dhe Google po punojnë me një grup qeverish, përfshirë Britaninë dhe Kanadanë, për të luftuar dezinformimin dhe teoritë konspirative rreth vaksinimit për COVID-19.

E formuar nga organizata britanike për kontrollin e fakteve “Full Fact”, grupi i ri punues synon të vë standarde në platforma për trajtimin e dezinformatave.

“Informacionet e këqija shkatërrojnë jetë dhe të gjithë kemi përgjegjësi për ta luftuar atë kur e shohim”, ka thënë kryeshefi ekzekutiv i Full Fact, Will Moy.

Dezinformatat për vaksina kanë qenë sfidë për rrjetet sociale edhe para paraqitjes së asaj për COVID-19, e cila e bëri këtë çështje më urgjente.

Edhe Youtube ka filluar të ndërmarrë aksione serioze ndaj dezinformatave për vaksina, shkruan The Guardian.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001