Infektuar: 107557|Shëruar: 105652|Vdekur: 2245

Ferrari i ri F171 do të ketë një motor hibrid V6

Super vetura e ardhshme hibride e Ferrarit, e parë në formë prototipi para se të dalë në treg në vitin 2022, do të bëhet modeli i parë i kompanisë italiane që nga modeli Dino që përdor një motor V6.

Modeli i ri i Ferrari do të ndjekë SF90 Stradale dhe do të bëhet modeli i dytë hibrid nga Maranello dhe po zhvillohet nën emrin e prezervativit F1717.

Edhe pse Maranello është misterioz kur bëhet fjalë për zhvillimin e kësaj veture, dihet që ajo do të mundësohet nga një motor 3.0 litërsh V6 twin-turbo i kombinuar me një motor të vetëm elektrik.

Ndryshe nga modeli SF90, i cili ka një motor në boshtin e përparmë për të lejuar lëvizjen me të gjitha rrotat, modeli i ri do të ketë ekskluzivisht rrotën e pasme. Do të ofrojë gjithashtu një gamë të kufizuar elektrike.

Besohet se i njëjti korsi elektrike do të mundësohet nga SUV i ardhshëm Purosangue, raporton autocar.

Dino i rilindur do të jetë një rival i modelit të ardhshëm Arthur të McLaren, i cili gjithashtu drejton një motor hibrid V6.

Në fillim të këtij viti, Ferrari gjithashtu njoftoi ardhjen e makinës së saj të parë plotësisht elektrike, ndoshta me dy motorë dhe makinë me katër rrota, e cila pritet në 2025.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Teknologji
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001