Infektuar: 98435|Shëruar: 84505|Vdekur: 1223

“El Clasico”: Tri rekordet që mbahen nga Messi kundër Real Madridit

Ylli i Barcelonës, Lionel Messi që konsiderohet si një ndër më të mirët e historisë ka arritur shumë çmime profesionale si individuale ashtu edhe grupore, duke përfshirë rekordin e fitimit të gjashtë herë Topit të Artë.

Messi këtë të shtunë do përballet me rivalin Real Madrid, skuadër ndaj të cilës mban disa rekorde.

Tri rekordet që mbahen nga Messi në “El Clasico”:

1.Me së shumti gola në histori të “El Clasicos”

Messi është golashënuesi në histori të kësaj gare me 26 gola ndaj rivalit, 18 prej tyre në La Liga, gjashtë në Superkupë dhe dy në Evropë.

Lojtari i dytë në këtë listë është Karim Benzema me nëntë gola.

2.Me së shumti asistime në histori të “El Clasicos”

Messi pos që shënon gola, por gjithashtu jep mundësi që bashkëlojtarët të shënojnë gola. Ai ka regjistruar 14 asistime, që është më së shumti në histori të kësaj ndeshje.

3.Në listën me më së shumti het-trik në histori të “El Clasicos”

Messi ka shënuar dy het-trik ndaj Real Madridit, rekord që e ndaj me Jaime Lozcano, Santiago Bernabeu, Paulino Alcantara dhe Ferenc Puskas. Het-triku i pari ishte në vitin 2006/07, derisa i dytë me 2013/14.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001