Infektuar: 68452|Shëruar: 59129|Vdekur: 1608

COVID-19, Biden shpalos paketën për ndihmë ekonomike prej 1.9 trilion dollarësh

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden, ka shpalosur një paketë për ndihmën ekonomike për sa i përket pandemisë në SHBA, në vlerë prej 1.9 trilion dollarë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Biden pritet të inaugurohet si President i SHBA-së më 20 janar.

“Jo vetëm se e kemi domosdoshmëri ekonomike për të vepruar tani – besoj se e kemi detyrim moral”, u shpreh ai në një adresim mbarëkombëtar.

Propozimi, i quajtur Plani Amerikan i Shpëtimit, do të shpejtonte programin e vaksinimit, duke përmbushur njëherësh qëllimin e Biden për administrimin e 100 milionë vaksinave deri në ditën e 100-të të presidencës së tij.

Nëse paketa miratohet në Kongres, do të përfshinte 1 trilion dollarë për familjet amerikane – pagesa direkte prej 1,400 dollarësh për secilin qytetar.

Propozimi për ndihmë gjithashtu përfshin dhe 415 dollarë për luftimin e pandemisë dhe 440 miliardë dollarë për bizneset e vogla.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Teknologji
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001