Infektuar: 106|Shëruar: 1|Vdekur: 1

Zbuloni pijen që shëron çdo sëmundje

Hudhra është një nga produktet e cila cilësohet si armik i çdo inflamacioni. Pavarësisht se nuk është e preferuar për shkak të aromës vlera e saj ushqyese janë të vërtetuara dhe nga ana mjekësore.

Por ajo që nuk dini për hudhrën është se përziera e saj me qumështin përbën një ilaç bombastik kundër çdo lloj sëmundjeve.

Ja receta e thjeshtë dhe pa shumë kosto që iu udhëzon si ta përgatitni këtë pije në shtëpitë tuaja.

Përbërësit:

500 ml qumësht

10 thelpinj hudhër të qëruara

2-3 lugë gjelle me sheqer

250 ml ujë i ftohtë

Në një tenxhere të thellë shtoni ujin dhe hudhrën. Pasi të shihni fluskat e para të vlimit, shtoni hudhrën të cilën e keni grirë më parë dhe vazhdoni me përzierjen. Pas disa përzierjeve, ulni temperaturën dhe lëreni që një pjesë e masës të avullojë. Në fund filtrojeni dhe shtoni sheqerin për ta ëmbëlsuar. Kjo pije magjike ndikon ndikon në përmirësimin e këtyre problemeve shëndetësore:

Astma

Në qoftë se konsumoni tre thelpinj hudhër çdo natë, ndihmoni rrugët e frymëmarrjes të çlirohen nga toksinat, duke lehtësuar në këtë mënyrë simptomat e astmës.

Verdhëza

Hudhra është e pasur me squfur, alicinë dhe selen. Këta tre përbërës aktivizojnë enzima të posaçme që eleminojnë toksinat nga organizmi. Konsumi i qumështit me hudhër ndihmon gjithashtu edhe të luftoni verdhëzën. Duke e konsumuar rregullist, verdhëza do të zhduket brenda katër ditësh.

Sëmundjet kardiake

Kjo pije ul nivelin e kolesterolit të keq LDL, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe pengon koagulimin e gjakut.

Kolla

Hudhra ka efekte antibakteriale dhe ndihmon në kurimin e shumë patologjive. Një prej tyre është edhe kola e thatë. Nëse doni mund t’i shtoni edhe mjaltë dhe pas xhinxher për ta bërë akoma më efektiv veprimin e saj.

LITERAL.MEDIA

Lexo po ashtu

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Teknologji
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001