Infektuar: 3178|Shëruar: 1824|Vdekur: 58

OBSH ka një shqetësim të ri për COVID-19

OBSH vazhdon të jetë e shqetësuar për përhapjen e shpejtë të COVID-19.

Ka akoma disa pika të nxehta të viruseve në të gjithë botën që janë duke shkaktuar shqetësim, tha një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetit për CNN.

OBSH po vëzhgon me vëmendje të madhe rritjen e numrit të rasteve në Rusi, Afrikë, Amerikë, disa vende në Azinë e Jugut dhe disa vende në Evropë, tha Maria Van Kerkhove, udhëheqja teknike për përgjigjen e koronavirusit të OBSH-së.

“Këto janë fusha për të cilat jemi të shqetësuar sepse, siç e dimë, siç e dini, ky virus mund të rritet shumë shpejt,” tha Van Kerkhove.

“Cilado prej tyre mund të merret me të vërtetë shumë shpejt, dhe shpejt kemi parë se si ky virus ndikon në popullatat e cenueshme dhe kjo është një shqetësim i madh për ne”.

Ajo tha se shpreson që një vaksinë të mund të krijohet deri në fund të vitit – por kjo është nëse gjithçka shkon si duhet, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët po punojnë gjatë gjithë ditës mbi më shumë se 100 kandidatë për vaksina, tha ajo, por orari i përshpejtuar nuk mund të bëjë kompromis për sigurinë ose efikasitetin.


LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001