Infektuar: 68452|Shëruar: 59129|Vdekur: 1608

Këto dy gjëra shkatërrojnë imunitetin tuaj

Disa njerëz i mbijetojnë stinëve pa grip dhe pa ftohje, ndërsa të tjerët nuk heqin qafe kollën, herpesin dhe shenjat e tjera të imunitetit të dëmtuar

Deri më tani, kërkimet shkencore kanë zbuluar se prirja për viruse sezonale dhe ftohje gjithashtu mund të ketë të bëjë me zakonet e jetesës, të cilat gjithashtu mund të jenë të dëmshme, dhe në mesin e tyre janë sasia e sheqerit dhe ujit që pimë çdo ditë.

Ushqimi i ëmbël në çdo kohë jo vetëm që do të rezultojë në akumulimin e kilogramëve të padëshiruar, por gjithashtu do të dobësojë aftësinë e qelizave të bardha të gjakut për të mbrojtur trupin kundër baktereve.

Ekspertët amerikanë kanë zbuluar se pas 100 gram sheqer të ngrënë, leukocitet nuk janë të afta të luftojnë bakteret për pesë orët e ardhshme. Në vend të ëmbëlsirave, sodës dhe çokollatës, është më mirë të zgjidhni frutat e thata, të cilat trupi, së bashku me sheqerin, do t’i furnizojë me vitamina.

Ekzistonte gjithashtu një lidhje e fortë midis stresit dhe fillimit të sëmundjes. Stresi dobëson rezistencën e trupit dhe nëse është kronik, ai ka një efekt të dëmshëm në imunitetin, si dhe inflamacionin kronik, transmeton KosovaPress.

Marrja e vitaminave, veçanërisht e grupit B, mund të ndihmojë, pasi ato kanë efekte kundër stresit.

Një nga mënyrat më efektive për të rifituar forcën është të relaksoheni, të dëgjoni muzikë, të bëni një banjë relaksuese, masazh, meditim ose ecje.

Aktiviteti fizik gjithashtu luan një rol të rëndësishëm kur bëhet fjalë për stresin. Në çdo rast, është thelbësore që t’i jepni trupit tuaj relaksim dhe energji të mjaftueshme.

Si të identifikohet një rënie e imunitetit?

Sytë e thatë, dhimbja e kokës, rënia e flokëve, thonjtë e brishtë, shfaqja e herpesit, problemet me tretjen, skuqjet, alergjitë e lëkurës dhe ekzema tregojnë një ulje të imunitetit.

Ekzistojnë gjithashtu infeksione të shpeshta, humbje të pashpjegueshme të peshës edhe pse nuk jeni në një dietë të veçantë, lodhje dhe rraskapitje të vazhdueshme, si dhe ethe pa simptoma të tjera.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Teknologji
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001