Infektuar: 1048|Shëruar: 801|Vdekur: 30

Jeta normale nuk do të kthehet pata vitit 2021, thotë shkencëtari i njohur

Një shkencëtar dhe ekspert për gatishmërinë dhe përgjigjen ndaj pandemive ka bërë një paralajmërim të ashpër për publikun amerikan: Jeta normale nuk do të kthehet para vitit 2021.

Ali Nouri, President i Federatës së Shkencëtarëve Amerikan, tha se “njerëzit nuk do t’i rikthehen jetës së tyre të mëparshme’ derisa të jetë në qarkullim një vaksinë kundër koronavirusit, e cila mund të marrë më shumë se një vit.

Nouri, ekspert i virologjisë, në këtë mënyrë u përgjigjet atyre që shpresonin se gjithçka do të merrte fund në muajt e verës.

“Ne do të duhet të qëndrojmë në shtëpi deri në fund të majit, ose mes qershorit”, theksoi ai.

“Nuk do të ketë një datë magjike pas së cilës të gjithë do të rikthehen në jetën e tyre normale. Kjo nuk do të ndodh për një kohë të gjatë”, thekson ai.

Më shumë se 1.3 milionë njerëz të infektuar në mbarë botën derisa deri më taçi Covid-19 ka vrarë mbi 51 mijë persona.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001