Infektuar: 14763|Shëruar: 11784|Vdekur: 601

Hedh një copë akulli në një vrimë në Antarktidë, tingulli që bëri akulli mahnit të gjithë

Një video virale e ka kapur në momentin kur një copë akulli hidhet brenda një vrime të thellë 450 metra.

Në pamjet e postuara në Twitter, akulli bën një shumëllojshmëri të jashtëzakonshme të tingujve të pazakontë ndërsa përplaset në fund të vrimësm,

Shkencëtarët ishin në Antarktidë duke nxjerrë bërthamat e akullit 8000-vjeçar për të studiuar klimën parahistorike të Tokës kur regjistruan videon.

Videoja u postua nga gjeokemisti izotop, John Andrew Higgins dhe bashkëpunëtori i kërkimit shkencor të Universitetit të Uashingtonit, Peter Neff.

Ekipi i hulumtimit po merrte copa të mëdha akulli dhe i nxirrte ato në përpjekje për të studiuar përbërjen e tyre.

Dr Neff shpjegon se tingulli i shtrembëruar që dëgjohet teksa bie akulli është një ndryshim i çuditshëm që është efekti Doppler.

Ky është një fenomen fizik, i cili shihet edhe në astrofizikë ndërsa universi zgjerohet.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001