Infektuar: 3339|Shëruar: 1902|Vdekur: 75

Guida e plotë: Ushqimet që mund t’i hani gjatë ciklit dhe ato që duhet t’i shmangni

Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë gjithë ciklit menstrual, dhe luhatja e hormoneve nuk është arsyeja e vetme për këtë. Ato gjithashtu humbasin minerale thelbësore dhe vitamina gjatë gjakderdhjes.

Për të rikthyer këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periodat e tyre. Disa produkte mund t’ju ndihmojnë të mbani një nivel të shëndetshëm të elementeve dhe mund të luftojnë gjëndje si dhimbje barku, ënjtje, dhimbje koke, të vjella dhe lodhje.

Ushqime për të ngrënë në periodat tuaja

Brokoli


Hekuri është minerali që ju humbni më shumë gjatë gjakderdhjes menstruale. Brokoli do t’ju ndihmojë të kompensoni humbjen. Përveç hekurit, brokoli është i pasur me fibra, magnez dhe kalium të cilat do të ndihmojnë në zvogëlimin e fryrjes, rregullimin e tretjes dhe qetësimin e muskujve nëse vuani nga ngërçe.

Bananet


Bananet mund të jenë zgjidhja juaj më e mirë për një ushqim të shpejtë gjatë periodave. Këto fruta janë plot me kalium, magnez dhe fibra. Ata do t’ju ndihmojnë të menaxhoni lëvizjet e parregullta të zorrëve, diarrenë dhe dëshirat për ushqime shtesë.

Çokollata e zezë


Nëse keni nevojë për një justifikim për të ngrënë më shumë çokollatë, ky është një rast i shkëlqyer. Çokollata e zezë përmban shumë minerale të shëndetshme si hekuri, magnezi, antioksidantët dhe flavanolet. Kjo e fundit mund të jetë përfituese për rrjedhën e gjakut dhe të relaksojë enët e gjakut. Për të mos përmendur cilësinë magjike të çokollatës për të përmirësuar gjendjen shpirtërore!

Salmoni


Salmoni duhet të përfshihet në çdo dietë që konsiderohet e shëndetshme sepse përmban acide yndyrore të shëndetshëm omega-3 dhe është një burim i pasur i proteinave. Hani salmon gjatë periodave për të zvogëluar inflamacionin, për të lehtësuar ngërçet dhe për të rregulluar ciklin menstrual.

Xhenxhefili


Xhenxhefili është i mirë për të kontrolluar inflamacionin por gjithashtu do t’ju ndihmojë të zvogëloni dhimbjet menstruale. Shtoni xhenxhefil të freskët në çajin tuaj nëse vuani nga dhimbjet e barkut.

Portokalle dhe limona


Hani më shumë fruta në mënyrë që të rritni konsumimin e vitaminës dhe të zvogëloni dëshirat e sheqerit gjatë periodave. Agrumet janë veçanërisht të mira. Përveç vitaminave, ato përmbajnë shumë fibra dhe ujë, të cilat do ta mbajnë trupin tuaj të hidratuar dhe tretjen tuaj në rrugën e duhur. Për më tepër, agrumet janë të mira për të lehtësuar vjelljet dhe kushtet e tjera të pakëndshme që lidhen me menstruacionet.

Ushqimet që duhet të shmangni gjatë periodave:

Qumështi


Duhet të shmangni produktet e qumështit nëse keni ngërçe të vazhdueshme dhe dhimbje barku. Qumështi përmban laktozë, një lloj specifik i sheqerit që disa njerëz kanë vështirësi për ta tretur. Për më tepër, laktoza mund të shkaktojë fryrje, dhimbje në stomak dhe përzierje – të gjitha gjërat që mund të keni tashmë për shkak të periodave tuaja.

Karamelet dhe ushqimet e shpejta


Ushqimet tuaja të preferuara mund të përmirësojnë gjendjen shpirtërore por ato gjithashtu kontribuojnë në fryrje, gazra dhe pezmatimin për shkak të sasisë së sheqerit të rafinuar që ato përmbajnë. Trupi juaj tashmë po kalon probleme të mjaftueshme duke humbur gjakun dhe mineralet jetike. Në këtë rast, duhet të hiqni dorë nga sheqeri artificial duke konsumuar atë të llojit natyror që do të merrni nga frutat.

Kafeina


Studimet tregojnë se konsumi i kafeinës gjatë periodave tuaja në të vërtetë mund të zgjasë kohëzgjatjen e tyre dhe në disa raste, madje të sjellë amenorre, mungesën e menstruacioneve. Për më tepër, kafeina përshkallëzon sindromën premenstruale. Në rast se ju vuani nga kjo, duhet të shmangni pirjen e kafesë para dhe pas periodave tuaja.

Ushqime pikante


Konsumimi i ushqimeve pioante mund të rezultojë në shqetësime shtesë në stomakun tuaj. Sidoqoftë, nëse zgjidhni me mençuri, disa erëza në të vërtetë mund të jenë të dobishme për trupin tuaj gjatë kësaj kohe të ndërlikuar.

Për shembull, speci djegës i freskët është i famshme për efektet e tij anti-inflamatore, dhe shafrani shëron një sistem tretës të sëmurë.

Cilat ushqime të tjera ju ndihmojnë për të luftuar efektet anësore të pakëndshme që lidhen me periodat? Cilat produkte janë të padobishme? Ndani këshillat tuaja me ne në komente.


LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001