Infektuar: 10987|Shëruar: 6506|Vdekur: 373

Dell shënon rënie për shkak të një mungese

COO i Dell, Jeffrey Clarke paralajmëroi se biznesi i kompanisë PC për konsumatorët komercial dhe premium ishte prekur nga mungesat e furnizimit të CPU Intel, dhe si rezultat do të duhet të ulë parashikimin e të ardhurave të saj për vitin 2019.

Intel ka qenë në një vend të vështirë kohët e fundit, dhe duket se gjërat nuk ka gjasa të përmirësohen për kompaninë. Nga njëra anë, ka biznesin e shitjes së CPU-ve, për të cilën aktualisht po mbizotërojnë në SH.B.A.

Në anën furnizuese, Intel po e ka të vështirë të përmbushë kërkesën për çipat e saj 14nm dhe raportohet se po shikon furnizuesit e palëve të treta për të kapur pak. Kriza po prek edhe partnerët e Intel, përfshirë Dell, prodhuesi i tretë më i madh i kompjuterave në botë, i cili duhej të ulte parashikimin e të ardhurave të tij për vitin 2019.

“Mungesat e CPU-së Intel janë përkeqësuar, mungesat tani po ndikojnë në dërgesat e parashikuara të PC-së tona komerciale dhe të konsumatorit premium PC Q4”, tha Dell COO Jeffrey Clarke në një telefonatë të fundit me analistët e Ëall Street mbi fitimet e kompanisë Q3.


LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Teknologji
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001