Infektuar: 1048|Shëruar: 801|Vdekur: 30

‘Syri Bionik’ që mund t’ju kthejë miliona njerëzve shikimin – do të jetë në dispozicion në vetëm pesë vjet

Një “Sy Bionik” (protezë vizuale) që është i ndjeshëm sa retina e njeriut, mund t’ju kthejë miliona njerëzve shikimin – dhe do të jetë në dispozicion në vetëm pesë vjet, raporton një studim.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pajisja e quajtur EC-EYE, është rreth 2.5 centimetër e gjerë, dhe u ndërtua nga studiues të Hong Kong-ut dhe të SHBA-së.

Professor Fan and colleagues broke new ground by developing a high-density array of photosensors that serves as a retina. They are formed directly inside pores of aluminium oxide — a chemical almost as hard as diamonds. Thin, flexible wires made of a liquid metal sealed in soft rubber tubes transmit signals to external circuitry for processing — imitating neural nerve fibres. The 'retina' is held in place by a socket made from a silicone polymer. A lens with a simulated iris is placed at the front, giving it the appearance of an eyeball

“Pajisja jonë ka një madhësi të krahasueshme me një sy njerëzor – pak më shumë se dy centimetër në diamtër”, tha autori i studimit, Zhiyong Fan nga Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë në Hong Kong.

“Mund të përdoret si protezë vizuale për të ndihmuar të verbrit ose ata me me dëmtim të shikimit”, ka shtuar Fan.

A bionic eye (pictured in this artist's impression) that is as sensitive as the human retina could give millions of people the chance to see again — and will be available in just five years

Ai shprehet se dizajni unik ka potencialin të sigurojë rezolucion edhe më të mire sesa sytë e njeriut.

LITERAL.MEDIA

Lajmet e fundit

Të rekomanduara

Ekonomi
Hulumtime
Opinione
Take Me Top
Aktualitete Hulumtime Ekonomi Sport Shëndetësi Teknologji Opinione Rozë Kulturë Dossier 1001